جستاری در باب یک ابتذال شخصی!

تصویر بالا نشانگر شخص نگارنده ست که در وضعیتی مبتذل قرار گرفته و متن زیر شرح و البته نه شکاف این ابتذال شخصی ست.

مقدمه ای در باب ابتذال

کمی گشت زدن لای واژه نامه ها، می فهماندِمان که  «ابتذال» معانی دیگری، جز آنچه اغلب بکار می بریم دارد و کهنه کردن جامه و چیزهایی از این قبیل را هم می رساند.

اما منظور و قصد من از  «ابتذال» در این متن، همان است که در برخورد اول به ذهنمان می رسد؛

انجام اعمال سخیف، رفتار دست چندم، کردار بی شرف مآبانه و نهایتا بُردار آنچه سطحی، بی فایده، احمقانه و بعضا پست منشانه باشد.

گاهی حتی ناظر فهیمی که شاهد بروز ابتذال در شخص دیگری ست، حسی چنان چرکین و نفرت انگیز در او بر انگیخته می شود که میل به گریختن از شعاع کیلومتری آن شخص مبتذل در او فریاد می کشد و حتی ممکن است او را به فکر پوچی زندگی و درد و حماقت چپانده شده در آن، بیاندازد و آخر سر در گفت و گوی درونی اعتراف کند که: دنیا مال همین ابلهانِ بی شرف است، همین ها که کل محتوای مغز کپک زده شان، چگونگی قاپیدن التذاذ جنسی از یکدیگر است و سراغ هر چه هم که می روند، قصدشان جز این نیست!

 

ابتذالِ من

مدتی پیش به یک میهمانی دعوت شدیم که نمی شد نرفت و در واقع میزبان برای من آن اندازه ای دوست داشتنی بود که بهانه ای نتراشم و قصد نرفتن نکنم.

برنامه رایج در این میهمانی ها، پخش موسیقی مبتذل، استعمال مشروبات الکلی بطور آشکار و گاها نهان، به منظور افزایش از خود در رفتگی و نهایتا رقص و پایکوبی ای باز هم مبتذل جهت زدودن بار سنگین روزمرگی از بدن و نتیجتا روان می باشد.

در این میهمانی بنده به دلایلی شخصی از مصرف خمری جات و مسکرات دوری کرده و به ترشح خمری جات درون و طبیعی بدن پرداختم. ممکن است بپرسید مگر بدن هم….؟

راستش نمی دانم، اما در حیطة عمل بر ما اینگونه ثابت شد که انگاری بدن هم تاکستانی دارد و از قضا انگور نابی هم در آن می روید و مستانگیِ سَبُکی به انسان می بخشد.

خلاصه دوستی و تاکِ تن، ما را به آنچه رقص است و البته هنر رقص نیست، وا داشت.

(چرا که هنر رقص، تلاشی ست در جهت گذاشتن دست ما در دست آن وری ها به واسطة هندسه سازی و انتظام و انضباط تن و هر جفتک زنی و لگد پرانی ای را نمی توان رقص هنرگون نامید.)

خیلی ها در آن جمع که از حال و احوال و ذهنیات ما (که گرچه هنوز ناپخته است اما به ناپختگی اش آگاه است) خبر نداشتند، به تشویق و همراهی مان پرداختند.

گذشت چند دقیقه و دغدغة ما شد اینکه چه چیز در برونیات ما نهفته ست که اینچنین مشوقِ جمع شده و به هیجان آن می افزاید؟

همانطور که شما عزیزان مطلعید برای شناخت شر، یک راه این است که به درون آن، نه که بروی، که شیرجه بزنی و به کاوش هرچه چشمت دید و لبت چشید و تنت لمسید، بپردازی.

ما نیز چنین کردیم، یا حداقل می توانم بگویم سویة تلاشمان این وَرَکی بود.

اما آن چه از غلت زدن در این دریای پهناور مبتذل، غنیمت گرفتیم، چیز تازه ای نبود و پیش از آن هم به آن وقوف داشتیم. اما چه کنیم که اگر حرف تازه نیست، باید در جهت تازه وار گفتنش گام برداشت. که با عرض شرمندگی، در این امر هم آنچنان موفق نشده ایم، البته هنوز!

لیکن چند مورد را به عنوان اختتامیه این متن از شیرجه زنی در دریای ابتذال ذکر میکنم. باشد که ازشان بگریزیم و قدر انسانیت خویش را دانسته در جهت تفرد و یکتایی و ناب وارگی خویش بکوشیم.

 

 1. تا جای ممکن از حضور در مکان هایی کهوجود افراد مبتذل در آنها موج می زند، بپرهیزید.
 2. از انجام هر کاری که عمومی شد، بپرهیزید. چرا که به قول نیچه بود اگر اشتباه نکنم که گفت هر آنچه عمومی شد، مبتذل شد.
 3. بر سیاق انسان های مبتذل سخن نگویید.
 4. چون مبتذلان جامه بر تن نکنید.
 5. تاکِ تن مقدس است، آن را در موقعیتی نفشُرید و ننوشید.
 6. امر مبتذل هرچه در ابتدا شیرین تر باشد، پشیمانی ای که در پی آن خواهد آمد، تلخ تر خواهد بود.
 7. اگر گاهی میل به ابتذال در شما شکل گرفت، آن را میان دوستان صمیمی تان ارضا کنید، نه غریبه و بیگانه!

پست های مرتبط

بدون پست مرتبط یافت نشد.

8 comments

 • متن عالي بود …در وصف بعضي از ادمها كه درك وسيع تري از زندگي دارن و ادمهايي كه مجبورن تنها راه فرار از روزمرگي ها رو همرنگ جماعت شدن بدونن …و پشيموني كه بارها تكرار ميشه و سودي به نظر نداره…كاش واقعا از ابتذال ها بتونيم دوري كنيم به نظر تمام لذت هاش اني و پر ضرر…🙏🙏ممنون براي اين متن پر شباهت به زندگي خيليامون🙏

  پاسخ
 • درک کردم احساستان را از التذاذ آن شراب درونی که می تراوشد هر آنگاه که بی خبردار باشید.آگاهی از نا آگاهی خویش همان آگاهی است.لذت بردم از حس مشترک و بیشتر بیان شیوای شما.تبریک منباب این تقصیر.

  پاسخ
 • بسی لذتی خیر با بوی تند الکلکی درون مغزمان بردیم استاد
  همیشه مبتذل بدرخشی در جمع خودی 😜😜

  پاسخ
 • به ترشح خمری جات درون و طبیعی بدن پرداختم. ممکن است بپرسید مگر بدن هم…؟ نمیپرسیم از آن خمری جات درون و طبیعی بدن چون آن کس را که باید مست می کند و بر همه کس آشکار نتوان بود زان می که ز دل خیزد با روح درآمیزد

  مخمور کند جوشش مر چشم خدابین را

  آن باده انگوری مر امت عیسی را

  و این باده منصوری مر امت یاسین را

  خم‌ها است از آن باده خم‌ها است از این باده

  تا نشکنی آن خم را هرگز نچشی این را

  آن باده به جز یک دم دل را نکند بی‌غم

  هرگز نکشد غم را هرگز نکند کین را

  یک قطره از این ساغر کار تو کند چون زر

  جانم به فدا باشد این ساغر زرین را

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *